Jag har inte fått mitt paket och det har returnerats till ert lager. Vad ska jag göra?

Paket kan skickas tillbaka till oss av olika anledningar, vilket kan inkludera flera misslyckade leveransförsök, ofullständiga leveransuppgifter eller fel som begåtts av transportören. Med tanke på storleken på våra lager beklagar vi att meddela att vi inte kan skicka om din beställning om den har returnerats till oss.

Om ditt paket returneras till vårt lager på grund av utebliven hämtning* och det inte har gått igenom vår returportal kan vi dra av ytterligare kostnader från din återbetalning. Observera att denna policy endast gäller för paket som vi inte informerades om via vår returportal innan de returnerades. Vi uppmuntrar dig att omedelbart använda vår returportal för alla föremål du vill returnera för att undvika besvär eller extra avgifter.

När ditt returnerade paket kommer fram till vårt lager kommer vi att påbörja din återbetalningsprocess. Denna process kan ta upp till 30 dagar att slutföra. Om du inte får din återbetalning inom denna period, vänligen kontakta vårt kundsupportteam som kommer att vara glada att hjälpa till och ge er en lösning.

 

*Inte hämtat: paketet returnerades eftersom tidsgränsen för hämtning har passerat eller transportören returnerade det pga flera misslyckade leveransförsök

Var denna artikel till hjälp?
0 av 0 tyckte detta var till hjälp